Knižnica
Neskorobaroková knižnica Rádu Premonštrátov v Jasove sa považuje za jednu z najväčších a najvzácnejších súkromných historických knižníc na Slovensku. Vznikla v druhej polovici 18. storočia, v období veľkolepej barokovej prestavby pôvodného kláštora, ktorú inicioval jasovský prepošt Andrej Sauberer (1700- 1779).
Knižničný trakt naprojektoval rakúsky architekt Franz Anton Pilgram (1699-1761), podľa dobových tendencií rakúskeho kláštorného staviteľstva.
Knižnica sa nachádza na prvom poschodí jasovského kláštora, za severným múrom opátskeho chrámu sv. Jána Krstiteľa.
Jej umiestnenie v jednej osi s kostolom symbolicky prepája a zvýrazňuje význam najdôležitejších častí kláštora a činností premonštrátov – obnovu a udržiavanie viery (kostol) a šírenie vzdelanosti (knižnica).
Skvostnú a priestrannú barokovú knižničnú sálu s dĺžkou 19 metrov a výškou a šírkou 9 metrov zdobia umelecké stropné fresky od barokového maliara Johanna Lucasa Krackera (1717-1779).
Boli dokončené v r.1776, pri príležitosti 50. výročia kňazského jubilea Andreja Sauberera, ktorý sa v r. 1774 stal zároveň prvým jasovským opátom, čo odráža aj kruhopis oslavného portrétneho medailónu uprostred.
V postranných freskových poliach sa nachádza alegória barokovej výstavby kláštora a alegória štyroch univerzitných fakúlt – postavy Teológie, Práva, Medicíny a Filozofie.
Na samotné knižničnej sály, ako ju poznáme dodnes, už nezostalo dostatok finančných prostriedkov a tak sa monumentálny priestor využíval na reprezentačné účely až do roku 1896, kedy sa do jej celkového zveľadenia pustil jasovský opát František Benedek (1893-1900), ktorého portrét môžeme vidieť hneď oproti vstupu do sály.
Kvôli zväčšeniu kapacity knižnice boli do západnej a východnej časti knižnice osadené dve secesné liatinové vretenovité schodiská, ktoré viedli na novú galériu po obvode knižnice.
Honosné kovania na zákazku vyhotovila strojárenská dielňa košického majstra a podnikateľa Karola Poledniaka st. (1853-1915).
Umelecký stolár Tischler v neďalekom Nižnom Medzeve vyrobil secesné drevené regály. Do nich bolo v r. 1897 uložených približne 28 000 zväzkov kníh, ktoré jasovskí premonštráti postupne nadobúdali od r. 1802, kedy ich činnosť obnovil cisár František II. Po takmer 120 rokoch mohla hlavná knižničná sála od svojho dokončenia naplno slúžiť svojmu účelu.
Hodnotu a významnosť knižnice určovalo najmä vlastníctvo kódexov, inkunábul a rôznych knižných rarít.
V priebehu 19. storočia sa premonštrátom podarilo do knižného fondu získať vyše 130 inkunábul a 4 stredoveké kódexy, ktoré sú dnes uložené v depozitároch Slovenskej národnej knižnice v Martine.
Doposiaľ najstaršou knihou prítomnou vo fonde knižnice je spis gréckeho filozofa Flavia Philostrata (2.-3. stor.) Život Apollónia z Tyany (De Vita Apolonii Tyanei), ktoré v r. 1505 prepracoval Filippo Beroaldo (1453-1505) humanista a profesor na univerzite v Bologni.
Historická knižnica v Jasove ukrýva takmer 100 000 zväzkov z obdobia 16. až 20. storočia.
Hlavná knižničná sála sa skladá približne zo 40 000 tlačí, ktoré sú napísané prevažne v latinskom, nemeckom a maďarskom jazyku. Jazykové zastúpenie zahŕňajú aj biblické a orientálne jazyky ako sú gréčtina, hebrejčina, aramejčina, sýrčina, arabčina či perzština.
Objavujú sa však aj diela napísané modernými jazykmi, napr. v angličtine, francúzštine, taliančine a dánčine.
Menšiu skupinu tvoria diela v historických formách rôznych slovanských jazykov.
Úvod do evanjelia sv. apoštola Jána
v sýrsko-grécko-latinsko-nemeckom preklade Nového zákona z r. 1747.
Najpočetnejšiu časť knižnice predstavujú diela s teologickým charakterom.
Okrem toho sa tu nachádzajú rôzne odborné diela z oblasti svetových a uhorských dejín, práva, medicíny, filozofie a prírodných vied ale aj literárne a filologické diela, slovníky, encyklopédie a atlasy, pedagogické príručky, učebnice, gramatiky a čítanky. Knižné prírastky tvorili aj vlastné vedecké práce premonštrátov z rôznych vedných disciplín.
Viaceré z nich boli od polovice 19. storočia tlačené priamo v kláštornej tlačiarni v „Jasovskom zámku“.
Kurióznymi sú objavy kníh s tematikou alchýmie, frenológie, kabaly, veštenia, slobodomurárske spisy, ako aj rôzne pamflety, humoristicko-satirické knižky či diela, zakázané Cirkvou.
Pod záštitou súčasného jasovského opáta Ambróza Martina Štrbáka, OPraem. (*1973) od r. 2012 prebieha evidencia premonštrátskeho knižného fondu do online katalógu, ktorý je prístupný tu. Výsledky evidencie a výskumu k dejinám kláštornej knižnici sa priebežne aktualizujú.
Hoci ide o súkromnú knižnicu, nahliadnuť do nej môžete v rámci sprevádzaného prehliadkového okruhu.
Možnosť konzultácií a bádania po individuálnej dohode s personálom knižnice, prostredníctvom e-mailového kontaktu: kniznica@opatstvojasov.sk
ONLINE katalóg knižnice Opátstva Jasov nájdete tu.
Vytvorené s čiastočnou podporou projektu APVV-0482-11.