Knižnica 
Neskorobaroková knižnica Rádu Premonštrátov v Jasove sa považuje za jednu z najväčších a najvzácnejších súkromných historických knižníc na Slovensku. Vznikla v druhej polovici 18. storočia, v období veľkolepej barokovej prestavby pôvodného kláštora, ktorú inicioval jasovský prepošt Andrej Sauberer (1700- 1779). Knižničný trakt naprojektoval rakúsky architekt Franz Anton Pilgram (1699-1761), podľa dobových tendencií rakúskeho kláštorného staviteľstva.
Knižnica sa nachádza na prvom poschodí jasovského kláštora, za severným múrom opátskeho chrámu sv. Jána Krstiteľa.
Jej umiestnenie v jednej osi s kostolom symbolicky prepája a zvýrazňuje význam najdôležitejších častí kláštora a činností premonštrátov – obnovu a udržiavanie viery (kostol) a šírenie vzdelanosti (knižnica).
Skvostnú a priestrannú barokovú knižničnú sálu s dĺžkou 19 metrov a výškou a šírkou 9 metrov zdobia umelecké stropné fresky od barokového maliara Johanna Lucasa Krackera (1717-1779). Boli dokončené v r.1776, pri príležitosti 50. výročia kňazského jubilea Andreja Sauberera, ktorý sa v r. 1774 stal zároveň prvým jasovským opátom, čo odráža aj kruhopis oslavného portrétneho medailónu uprostred.
V postranných freskových poliach sa nachádza alegória barokovej výstavby kláštora a alegória štyroch univerzitných fakúlt – postavy Teológie, Práva, Medicíny a Filozofie.
Na samotné knižničnej sály, ako ju poznáme dodnes, už nezostalo dostatok finančných prostriedkov a tak sa monumentálny priestor využíval na reprezentačné účely až do roku 1896, kedy sa do jej celkového zveľadenia pustil jasovský opát František Benedek (1893-1900), ktorého portrét môžeme vidieť hneď oproti vstupu do sály.
Kvôli zväčšeniu kapacity knižnice boli do západnej a východnej časti knižnice osadené dve secesné liatinové vretenovité schodiská, ktoré viedli na novú galériu po obvode knižnice. Honosné kovania na zákazku vyhotovila strojárenská dielňa košického majstra a podnikateľa Karola Poledniaka st. (1853-1915). Umelecký stolár Tischler v neďalekom Nižnom Medzeve vyrobil secesné drevené regály. Do nich bolo v r. 1897 uložených približne 28 000 zväzkov kníh, ktoré jasovskí premonštráti postupne nadobúdali od r. 1 802, kedy ich činnosť obnovil cisár František II. Po takmer 120 rokoch mohla hlavná knižničná sála od svojho dokončenia naplno slúžiť svojmu účelu.
Hodnotu a významnosť knižnice určovalo najmä vlastníctvo kódexov, inkunábul a rôznych knižných rarít. V priebehu 19. storočia sa premonštrátom podarilo do knižného fondu získať vyše 130 inkunábul a 4 stredoveké kódexy, ktoré sú dnes uložené v depozitároch Slovenskej národnej knižnice v Martine. Doposiaľ najstaršou knihou prítomnou vo fonde knižnice je spis gréckeho filozofa Flavia Philostrata (2.-3. stor.) Život Apollónia z Tyany (De Vita Apolonii Tyanei), ktoré v r. 1505 prepracoval Filippo Beroaldo (1453-1505) humanista a profesor na univerzite v Bologni.
kolofón k dielu De Vita Apolonii Tyanei
Historická knižnica v Jasove ukrýva takmer 100 000 zväzkov z obdobia 16. až 20. storočia. Hlavná knižničná sála sa skladá približne zo 40 000 tlačí, ktoré sú napísané prevažne v latinskom, nemeckom a maďarskom jazyku. Jazykové zastúpenie zahŕňajú aj biblické a orientálne jazyky ako sú gréčtina, hebrejčina, aramejčina, sýrčina, arabčina či perzština. Objavujú sa však aj diela napísané modernými jazykmi, napr. v angličtine, francúzštine, taliančine a dánčine. Menšiu skupinu tvoria diela v historických formách rôznych slovanských jazykov.
Štvorjazyčný úryvok z obradu uzavretia sviatosti manželstva z ostrihomského rituálu Petra Pázmánya, v košickom vydaní jágerského biskupa Františka Leonarda Szegediho (1614- 1675) z r. 1672. Obsahuje zatiaľ najstaršiu formu slovenského jazyka v jasovskom knižnom fonde.
Úvod do evanjelia sv. apoštola Jána v sýrsko-grécko-latinsko-nemeckom preklade Nového zákona z r. 1747. Štvorjazyčný evanjelický preklad je dielom saského luteránskeho teológa, pedagóga a prekladateľa Christiana Reineccia (1668-1752) a poukazuje na pestrosť jazykového aj konfesionálneho zloženia jasovského knižného fondu.
Najpočetnejšiu časť knižnice predstavujú diela s teologickým charakterom. Okrem toho sa tu nachádzajú rôzne odborné diela z oblasti svetových a uhorských dejín, práva, medicíny, filozofie a prírodných vied ale aj literárne a filologické diela, slovníky, encyklopédie a atlasy, pedagogické príručky, učebnice, gramatiky a čítanky. Knižné prírastky tvorili aj vlastné vedecké práce premonštrátov z rôznych vedných disciplín. Viaceré z nich boli od polovice 19. storočia tlačené priamo v kláštornej tlačiarni v „Jasovskom zámku“. Kurióznymi sú objavy kníh s tematikou alchýmie, frenológie, kabaly, veštenia, slobodomurárske spisy, ako aj rôzne pamflety, humoristicko-satirické knižky či diela, zakázané Cirkvou.
Pod záštitou súčasného jasovského opáta Ambróza Martina Štrbáka, OPraem. (*1973) od r. 2012 prebieha evidencia premonštrátskeho knižného fondu do online katalógu, ktorý je prístupný tu. Výsledky evidencie a výskumu k dejinám kláštornej knižnici sa priebežne aktualizujú.
Hoci ide o súkromnú knižnicu, nahliadnuť do nej môžete v rámci sprevádzaného prehliadkového okruhu.
Možnosť konzultácií a bádania po individuálnej dohode s personálom knižnice, prostredníctvom e-mailového kontaktu: kniznica@opatstvojasov.sk
ONLINE katalóg knižnice Opátstva Jasov nájdete tu.
Vytvorené s čiastočnou podporou projektu APVV-0482-11.