Nachádzate sa tu: Domov > Rád premonštrátov > zaujímavosti v okolí

zaujímavosti v okolí

Jasov je atraktívna lokalita, ktorá ponúka mnohé zaujímavosti a možnosti pre celodenný, či spolu so svojim blízkym okolím aj viacdenný výlet. Chceme vám predstaviť niekoľko zaujímavostí a tipov pre návštevu, ak ste sa rozhodli navštíviť tento nádherný kraj.

Mapku so zaujímavosťami nájdete tu.

Jasovské rybníky

V besprostrednej blízkosti kláštora nájdete rybníky. Ich pôvod siaha až do 15. storočia. Okolo veľkého rybníka je krásna prechádzka pokojným lesom. Rybník je využívaný hlavne na športový rybolov. Bližšie informácie nájdete tu. K rybníku sa dostanete vstupom cez Autokemping.

Prameň

Po asi kilometri chôdze asfaltovou cestou narazíte na prameň. Nenápadné miesto, z ktorého vyviera potok Teplica, ktorý je prítokom rieky Bodva.

Premonštrátsky cintorín

Ak sa vrátite rovnakou cestou späť, pri veľkom rybníku po pravej strane uvidíte do kopca smerujúcu krížovú cestu, ktorá končí pred bránou starého kláštorného cintorína.

Náučný chodník Jasovská skala

Pri pokračovaní nenáročnou túrou so siedmimi zastaveniami, ktoré približujú faunu, flóru a zaujímavosti miesta. Taktiež ponúka nádherný výhľad z vrcholu Jasovskej skaly na široké okolie. Súčasťou chodníka je aj slávna Jasovská jaskyňa.

Kaplnka sv. Ladislava, Debraď

Ak sa rozhodnete vydať sa na toto krásne miesto, máte dve možnosti: náročnejšiu túru z Jasova cez lesy alebo ľahšiu túru z východiskového bodu v obci Debraď, ktorá je vzdialená od Jasova cca 5 km. Kaplnka sv. Ladislava je pozostatok stredovekej kaplnky, dnes je nazývaná aj Ekokaplnka alebo Rastlinný kostol, pretože bola postavená z drevených trámov. 

Kaplnka sv. Anny, Rudník

V lese nad obcou Rudník sa nachádza krásne nenápadná kaplnka sv. Anny. Toto miesto nechal vybudovať opát Andrej Sauberer. Už predtým však na tomto mieste stála drevená kaplnka. S výnimkou odpustovej slávnosti je kaplnka zatvorená, avšak za návštevu stojí celé miesto, na ktorom nájdete aj prameň sv. Jána Nepomuckého.

Medzev

Mesto Medzev oplýva zaujímavosťami, ktoré treba vidieť: Kostol Narodenia Panny Márie, hámre, Múzeum kinematografie rodiny Schusterovej...

Vyšný Medzev

Ďalším dielom opáta Sauberera je stavba Kostola sv. Márie Magdalény vo Vyšnom Medzeve. Nádherný barokový kostol v nenápadnej obci vás očarí a ak budete mať šťastie, uvidíte aj jeho vzácny Boží hrob.

 

nach oben